Pred tým ako sa rozhodnete riešiť likvidáciu splaškových vôd z domácnosti malou domovou čistiarňou odpadových vôd, je treba navštíviť orgán štátnej vodnej správy, ktorý sa nachádza na Obvodnom úrade životného prostredia, pre vyjadrenie k zámeru stavby. Tam sa dozviete, či existuje relevantný dôvod na zamietnutie čov, napr. sa nachádzate v ochrannom pásme vodného zdroja, alebo v chránenej krajinnej oblasti, a pod. Toto vyjadrenie je podkladom k územnému konaniu, ktoré vykonáva všeobecný stavebný úrad, výsledkom územného konania je získanie právoplatného územného rozhodnutia.
Vzhľadom k tomu, že každá prevádzka čov je posudzovaná individuálne, k vodoprávnemu (stavebnému) povoleniu pre čov je obvykle potrebné doložiť:
1. Projektovú dokumentáciu so zakreslenou čov v troch vyhotoveniach
( k vypracovaniu PD je nutné doložiť projekčnej kancelárii geometrický plán pozemku, nákres osadenia čov, prospekty čov, certifikát čov)
2. Žiadosť o vydanie stavebného (vodoprávneho) povolenia
3. Povolenie orgánu štátnej vodnej správy na uskutočnenie stavby a povolenie na vypúšťanie odpadových vôd.(OÚŽP)
4. Správny poplatok k žiadosti o vydanie stavebného(vodoprávneho) rozhodnutia
5. Stanovisko starostu obce
6. Originál listu vlastníctva, kópia z katastrálnej mapy, alebo preukázanie iných práv k dotknutým pozemkom (nájomná zmluva, zmluva o budúcej kúpnej zmluve)
Ku kolaudačnému rozhodnutiu potrebujete doložiť:
1. Prevádzkovo-manipulačný poriadok – (súčasťou čov)
2. Zápis o skúške vodotesnosti nádrže – (súčasťou čov)
3. Zmluva o budúcej zmluve o pozáručnom servise – (obvykle sa vyžaduje, dodá výrobca)
4. Doklad o zaškolení obsluhy čov – (dodá výrobca pri spustení čov do prevádzky, po zaškolení obsluhy)
Na začiatku je teda nutné navštíviť tri úrady kde možno získať presné informácie a to je: úrad starostu obce, Obvodný úrad životného prostredia a projekčnú kanceláriu. Návšteva úradu starostu obce alebo OÚŽP môže priniesť skúsenosti s byrokratickým prístupom zo strany kompetentných, ktorý mnohokrát aj vďaka motivácii z tretej strany úmyselne kladú administratívne prekážky kladnému stanovisku v rámci platnej legislatívy. Najčastejšie sa môžete stretnúť s niektorými z týchto argumentov:
1. v blízkej budúcnosti sa bude budovať obecná kanalizácia
*(Podľa zákona č.442/2002 je povinnosť napojiť sa na verejnú kanalizáciu len vtedy, ak už existuje.)
2. podmienka, že po vybudovaní kanalizácie sa na ňu musíte pripojiť
*(Podľa §23, odst.7, zákona č.442/2002 je zakázané vypúšťať odpadové vody do verejnej kanalizácie cez domové čov. Vzhľadom k tomu, že povolenie na vypúšťanie odpadových vôd je vydané spravidla len na 4 až 10 rokov v závislosti od recipientu, je potrebné včas požiadať o predĺženie. Zrušenie, resp. nepredĺženie povolenia na vypúšťanie odpadových vôd môže byť uskutočnené len v prípade, ak je to uvedené v ustanoveniach príslušných zákonov, ak napr. čov nespĺňa požiadavky na kvalitu vyčistenej vody a pod.)
3. zamietnutie stavby z dôvodu nemožnosti vypúšťania OV do blízkeho recipientu
*(Podľa § 36 zákona č.364/2004 pri povoľovaní je orgán štátnej vodnej správy viazaný limitnými hodnotami znečistenia odpadových vôd a požiadavkami na kvalitu povrchových vôd. Ak by sa po vypustení odpadových vôd do povrchových vôd zhoršila ich kvalita, orgán štátnej vodnej správy môže zamietnuť vypúšťanie OV do povrchových vôd. V takom prípade, je nutné riešiť vypúšťanie OV vsakovaním.)
4. nachádzate sa v pásme hygienickej ochrany vodného zdroja
*(čov si nemôžete namontovať z dôvodu zvýšeného rizika ovplyvnenia kvality povrchových alebo podzemných vôd v prípade havarijnej prevádzky)
5. rozhodnutím sú stanovené príliš prísne hodnoty na kvalitu vypúšťaných odpadových vôd
*(V rozhodnutí môžu byť uvedené len limitné hodnoty ukazovateľov znečistenia odpadových vôd podľa Nariadenia vlády č.296/2005.)
6. zamietnutie stavby z dôvodu existencie obecnej kanalizácie
*(Vlastník nehnuteľnosti je povinný pripojiť nehnuteľnosť na verejnú kanalizáciu ak sa v obci nachádza a vlastník nehnuteľnosti nemá povolenie na iný spôsob nakladania z odpadovými vodami. Ak je však technicky nemožné napojiť sa na verejnú kanalizáciu, je možné čov vybudovať podľa §16 zákona č.442/2002.)